Branding – klucz do sukcesu marki

W dzisiejszych czasach stworzenie i utrzymanie dobrze prosperującej marki jest sporym wyzwaniem. Nie wystarczy już bowiem sam, nawet najlepszy pomysł, aby być pewnym sukcesu. Niezbędne są za to ściśle określone działania oraz właściwe podejście do tworzenia marki, jej rozwoju oraz promocji. Proces kształtowania świadomości marki i kreowania jej wizerunku jest określany mianem brandingu. Jego prawidłowe przeprowadzenie znacząco przybliża do sukcesu oraz sprawia, że marka może w pełni uwolnić swój potencjał.

Czym jest branding i co się na niego składa?

Pod pojęciem brandingu kryje się złożony i długotrwały proces, który dąży do nadania marce określonego, pożądanego charakteru. Branding wychodzi z założenia, że w dzisiejszych czasach jedynie silne i stabilne marki mają szansę na odniesienie sukcesu. Aby takie się stały, muszą znać swoje zalety oraz umieć je przekazać odbiorcom. Konieczne jest także takie zaprezentowanie atutów, aby klienci nie mieli wątpliwości, że mają do czynienia z najlepszymi usługami lub produktami, których nie znajdą w ofercie konkurencji. To wszystko jest w stanie zapewnić prawidłowo przeprowadzony branding, czyli proces kreowania wizerunku marki i budowania jej świadomości.

Branding nadaje marce pożądanego charakteru poprzez określone działania. Jednym z pierwszych z nich jest wybór odpowiedniej nazwy, pod którą marka będzie funkcjonowała na rynku i którą będzie „przedstawiała się” swoim klientom. Kolejnym krokiem jest stworzenie hasła reklamowego, czyli sloganu, który będzie oddawał idee przyświecające marce oraz przedstawiał jej wartości. Marka nie może się obyć także bez logo oraz całego systemu identyfikacji wizualnej, który będzie ją określał w sposób graficzny i wizualny. Elementy te będą stale wykorzystywane – muszą być więc wyjątkowe, unikalne i jedyne w swoim rodzaju, aby zapadały w pamięć oraz pozwalały na pierwszy rzut oka stwierdzić, że oto mamy do czynienia z tą, a nie inną, marką.

Branding i jego znaczenie w procesie budowania marki

Branding jest obecnie jednym z najlepszych sposobów na zbudowanie rozpoznawalności marki. Za jego pomocą możliwe jest bowiem nadanie nowej firmie zestawu unikalnych cech, z którymi będzie ona kojarzona na rynku. Cechy te podkreślają także wartość marki oraz pozwalają odróżnić ją od konkurencyjnych podmiotów działających w tej samej branży. To jednak jeszcze nie wszystko, co można osiągnąć dzięki profesjonalnie przeprowadzonemu procesowi brandingu!

Branding pozwala bowiem także usystematyzować komunikację marki, zarówno tę prowadzoną w tradycyjny sposób w oparciu o bezpośredni kontakt z klientem, jak i wirtualną – w social media, za pośrednictwem strony interentowej, newsletterów oraz infolinii. Branding obejmuje także opracowanie strategii marketingowej i komunikacyjnej marki, pozwala precyzyjnie określić, kiedy wprowadzić promocje i na jakie produkty oraz jak poprawić jakość świadczonych usług. Ze względu na swój złożony charakter i szeroki zakres, branding wymaga jednak odpowiedniego planowania, wdrażania i monitorowania. Warto powierzyć go więc specjalistom – agencji brandingowej.

Dodaj komentarz