Co słychać w polskiej branży IT?

Jak powszechnie wiadomo branża IT zarówno w Polsce, jak i na całym świecie od dłuższego czasu rozwija się w bardzo szybkim tempie, a co najważniejsze mało co wskazuje na to, że miałoby się to w najbliższym czasie zmienić. Powstają coraz to nowsze technologie, a te już istniejące stale się zmieniają i podlegają ulepszeniom, firmy technologiczne zajmują coraz silniejszą i bardziej znaczącą pozycję na rynku, a młodzi ludzie chętnie kształcą się w szkołach i na uczelniach o profilach informatycznych, które przygotowują ich do pracy w IT. Dlatego też, bez najmniejszych wątpliwości można powiedzieć, że branża technologiczna ma się dobrze, jednakże jak dokładnie wygląda jej aktualna sytuacja w Polsce? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Zwolnienia w branży IT

Pierwszym tematem, któremu się przyjrzymy są zwolnienia w branży IT, o których w ostatnim czasie jest dosyć głośno. Przez pierwsze miesiące 2024 roku, raz na jakiś czas, do opinii publicznej docierały i w dalszym ciągu docierają informacje na temat masowych zwolnień w opisywanym przez nas sektorze. Jednym z ostatnio nagłośnionych przypadków była sprawa związana z poznańskim oddziałem firmy Infosys, tam pracę straciły dokładnie 192 osoby.

Powód tych zwolnień nie jest oczywiście znany, dlatego też jest to dosyć zaskakująca sytuacja, w końcu, jak powszechnie wiadomo, branża IT jest obecnie silna jak nigdy, a firmy technologiczne zajmują raczej dobrą pozycję na rynku. Możemy się tylko domyślać, że opisywane przez nas zwolnienia mogą mieć związek z postępującą automatyzacją różnych procesów oraz ze stale rozwijającą się sztuczną inteligencją. Natomiast fakty są nie podważalne, jak zauważa agencja rekrutacyjna IT Kraków, wciąż zmagamy się z recesją i prawdopodobne jest to, że w nadchodzących miesiącach jeszcze nie raz usłyszymy o kolejnych zwolnieniach w branży IT.  

Sztuczna inteligencja ciągle w modzie

O Sztucznej inteligencji wspomnieliśmy już w kontekście zwolnień w branży technologicznej, jednakże warto trochę dokładniej przyjrzeć się właśnie temu zagadnieniu. Nie da się ukryć, że AI w ostatnich latach, a nawet miesiącach, przeżywa niesamowity wzrost popularności i zainteresowania. Jest to przede wszystkim związane z faktem, że dostępność do technologii wykorzystujących sztuczną inteligencję stale rośnie.

Coraz więcej osób wykorzystuje do różnych celów naprawdę zaawansowany chat GPT oraz praktycznie każdy kto ma dostęp do Internetu chociaż raz użył dostępnych za darmo translatorów, które dzięki postępującej technologii AI są znacznie skuteczniejsze. Nie da się ukryć, że sztuczna inteligencja coraz bardziej wchodzi do naszego codziennego życia.

W stosunku do tej sytuacji, obojętne nie pozostają również największe, i nie tylko, firmy i korporacje technologicznie, które stopniowo zaczynają inwestować coraz większe pieniądze właśnie w sztuczną inteligencję, która w dłuższej perspektywie czasu może przyczynić się do naprawdę dużych oszczędności, poprzez znaczące poprawienie wydajności wielu różnych procesów. Dlatego też, bez dwóch zdań, już teraz można powiedzieć, że technologia AI silnie wpływa nie tylko na branże IT, ale również na nasze codzienne życie.

Wynagrodzenia w branży IT

Następnym tematem, który podejmiemy w dzisiejszym artykule są wynagrodzenia w branży IT, czyli sprawa, którą, pomimo tego, że nie każdy się przyzna, interesuje bardzo dużo liczbę osób. Jak powszechnie wiadomo, w ostatnich latach polska gospodarka zmagała się i w dalszym ciągu ma do czynienia z inflacją, która pomimo tego, że w ostatnich miesiącach dosyć wyraźnie spada, nadal jest odczuwalna.

Spadająca wartość pieniądza zmusza pracodawców do podnoszenia wynagrodzeń, co możemy zaobserwować również w branży IT, gdzie wynagrodzenia stale rosną, jednakże już nie tak szybko jak jeszcze paręnaście miesięcy temu.

W kontekście rosnących wynagrodzeń w branży technologicznej warto też zwrócić uwagę na fakt, że podwyżki dotyczą wszystkich, zarówno młodych, dopiero co wchodzących na rynek pracy informatyków, jak i doświadczonych specjalistów związanych z tą dziedziną od wielu lat. Jest to spowodowane znacznymi zmianami dotyczącymi płacy minimalnej, mianowicie w 2024 roku najniższa krajowa brutto wzrosła o ponad 600 zł i aktualnie wynosi 4242 zł. Dlatego też, zjawisko rosnących wynagrodzeń nie powinien nikogo dziwić.

Czy łatwo znaleźć pracę w branży IT?

Tak jak już wspominaliśmy na samym wstępie dzisiejszego artykułu, branża technologiczna nie może narzekać na brak młodych i wykształconych informatyków. Jak powszechnie wiadomo, szkoły średnie oraz uczelnie wyższe, które kształcą młodych ludzi w dziedzinie technologicznej są aktualnie bardzo popularne i często prezentują dosyć wysoki poziom. Dlatego też, każdego roku na rynku pracy przybywa naprawdę wielu świeżo upieczonych informatyków, którzy jednak nie posiadają dużego doświadczenia.

Fakt ten na pierwszy rzut oka może wydawać się pozytywny, jednakże w rzeczywistości powoduje pewne problemy. Pomimo tego, że zapotrzebowanie na tak zwanych juniorów stale rośnie, jest ich na tyle dużo, że nie jest wcale łatwo znaleźć pracę będąc młodym i jeszcze niedoświadczonym informatykiem, gdyż wakaty w firmach poszukujących właśnie juniorów zapełniają się niesamowicie szybko.

Z drugiej strony, przy jednoczesnym nadmiarze juniorów, na rynku pracy brakuje seniorów, czyli doświadczonych specjalistów z branży IT, którzy posiadają wykwalifikowane umiejętności w tej dziedzinie. Takich osób na rynku pracy jest naprawdę niewiele, dlatego też firmy technologiczne bardzo o nich zabiegają, co sprzyja tworzeniu się stale rosnącej konkurencji między korporacjami, które chciałyby mieć w swoim zespole jak najlepszych pracowników z dużym i przydatnym doświadczeniem.

Podsumowanie – co nas czeka w 2024 roku?

W dzisiejszym artykule poruszyliśmy kilka najważniejszych tematów ściśle związanych z branżą IT – zwolnienia, wynagrodzenia oraz rozwój AI. Każda z opisanych przez nas kwestii jest bardzo istotna dla środowiska technologicznego, a firmy oraz eksperci stale zwracają na nie uwagę, aby jak najszybciej reagować na zmiany, które mogą wystąpić w związku z nimi.

Jednakże warto podkreślić, że są to powszechnie znane sytuacje, które raczej nie wywołują większych szoków, ani nie przyczyniają się do powstawania nagłych kryzysów wewnątrz branży. Dlatego też, na sam koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że w najbliższym czasie, eksperci nie przewidują, aby miało dojść do diametralnych zmian, które wywróciłyby branże do góry nogami Raczej możemy się spodziewać pewnego rodzaju stałości, która może nie powoduje stuprocentowej stabilizacji, jednakże zapewni przewidywalność oraz przyczyni się do dalszego rozwoju branży IT.

Źródło foto: freepik.com

Dodaj komentarz