Co to jest IKE?

Nie każdy z nas wie, co kryje się pod określeniem IKE. Oczywiście szybko wyjaśniamy termin. Jest to po prostu Internetowe Konto Emerytalne. Jeśli myślisz o zabezpieczeniu swojej przyszłości emerytalnej, to jest to idealne rozwiązanie. Nie ma nic lepszego od ubezpieczenia  na emeryturze. Przeczytaj, co zyskasz lokując tam swoje środki finansowe. Wyjaśnimy również, kto może założyć takie konto i jakie limity wpłat obowiązują.

Historia Internetowego Konta Emerytalnego wiąże się z rokiem 1997. To właśnie wtedy zapowiedziano pomysł jego utworzenia. W 2003 roku Rada Ministrów podpisała ustawę o stworzeniu IKE. Od tej pory każdy, kto chciał skorzystać z takiego konta, mógł udać się do banku i podpisać odpowiedni dokument. Obecnie wybór konta zależy od własnej strategii na przyszłość. Można zatem na komfortowych warunkach założyć Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Głównym warunkiem założenia takiego rachunku w banku jest ukończenie 16 roku życia

Limity wpłat

Sposób zarobkowania ma ogromny wpływ na roczne limity. Obowiązują one klientów, którzy otrzymują dochody z konkretnych rodzajów umów. W przypadku IKE limit wpłat obejmuje honorarium wypłacane z tytułu umowy o pracę, umów cywilno-prawnych oraz umów o dzieło. Takie osoby, mogą wpłacać na IKE około 120 proc. miesięcznej wypłaty. Jeśli ktoś prowadzi własną działalność gospodarczą, to limit automatycznie jest zwiększony do 180 proc. 

Zalety posiadania Internetowego Konta Emerytalnego

Jeśli martwisz się o swoje fundusze w chwili przejścia na emeryturę, to warto pomyśleć o  posiadaniu takiego konta. Doradca klienta indywidualnego w Poznańskim Banku Spółdzielczym w rozmowie z nami przytoczył kilka ważnych argumentów za:

W każdym momencie można wskazać osobę, która ma dziedziczyć środki pieniężne w przypadku nieoczekiwanej śmierci właściciela konta. Kolejnym plusem jest znana nam dobrze ulga podatkowa. To dzięki niej odejmiemy wpłacone pieniądze przy rocznym zeznaniu podatkowym. Wiedząc o tym, że emerytury nie dają gwarancji na lepsze i godne życie, warto zastanowić się nad tymi argumentami.

Oprócz powyższych zalet posiadanie IKE wiąże się ze zwolnieniem z podatków od zysków kapitałowych. Mowa tutaj przede wszystkim o podatku Belki. Dodatkowo masz możliwość korzystania ze wszelkich form powiększania swoich funduszy. Możesz zainwestować w różnego rodzaju akcje, obligacje lub fundusze inwestycje. Pamiętając o fakcie niższych emerytur za kilka, kilkanaście lat, możesz mieć wpływ na swoją przyszłość już teraz. Z perspektywy czasu odpowiednio zabezpieczone fundusze staną się Twoim niezawodnym kapitałem pieniężnym. Zakładając Internetowe Konto Emerytalne masz pewność, że nie zabraknie Ci pieniędzy na godne życie po zakończeniu pracy. 

Dodaj komentarz