26 marca 2023

Czym jest DVB-T2/HEVC?

Najnowszy standard przesyłania sygnału telewizyjnego jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat, aby w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje. Będą to z całą pewnością przydatne informacje, zarówno dla osób, które będą musiały nabyć nowy sprzęt, jak i dla tych, które wolą się upewnić, czy ich urządzenie spełnia wymagania.

DVB-T2/HEVC, czyli nowoczesna technologia w zasięgu ręki

DVB-T2/HEVC to nowy standard, który w 2022 roku pojawi się w Polsce. Rząd ma zamiar wprowadzać go stopniowo, począwszy od marca, a kończąc w połowie czerwca tego samego roku. Przejście z DVB-T na DVB-T2 to nie tylko kwestia samej Polski, lecz także całej Europy. Cały proces ma na celu zwiększenie potencjału sieci 5G. Pozwoli on także na pełne wykorzystanie aktualnie dostępnych modeli telewizorów. Nowoczesne rozwiązanie będzie w stanie umożliwić stacjom nadawanie większej liczby kanałów lub zwiększenie ich jakości, chociażby do 4K.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy taki proces w Polsce. Kilkanaście lat temu mogliśmy doświadczyć zmiany takiego sygnału z analogowego na cyfrowy. Dziś jednak sprawa jest nieco prostsza. Producenci urządzeń dostali w 2018 roku specjalne wytyczne, które mówiły o tym, aby zaopatrzyć telewizory w elementy spełniające narzucone wymagania. Dlatego jeśli zakupiłeś telewizor od wspomnianego roku, możesz być pewny, że obsługuje on nowoczesne standardy.

Jak sprawdzić, czy dane urządzenie jest kompatybilne z DVB-T2/HEVC?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że posiadając nieco starszy telewizor, nadal istnieje możliwość zakupu odpowiedniego tunera. Rząd planuje również specjalną pomoc, która pozwoli na zdobycie odpowiedniego dofinansowania w tej kwestii, na kwotę około 100 zł.

Pierwszym sposobem, aby sprawdzić kompatybilność telewizora, będzie możliwość uruchomienia specjalnie przygotowanego przez rząd kanału. Nie jest on aktualnie dostępny w całym kraju, jednak może okazać się bardzo pomocny. Jeśli po jego uruchomieniu zaobserwujemy na ekranie przygotowany obraz, a także usłyszymy dźwięki, to będzie oznaczało, że nasz sprzęt spełnia wymagania DVB-T2/HEVC. Innym sposobem będzie zerknięcie na specyfikację naszego telewizora. Można ją znaleźć zarówno w instrukcji obsługi, jak i w internecie.

Nowy telewizor a DVB-T2/HEVC

Jeśli jednak planujemy zakup nowego telewizora, warto w tym celu skorzystać z ofert większych i bardziej znanych marek, takich jak chociażby Samsung. Jest to spowodowane ryzykiem zaistnienia oszustwa lokalnych, mniejszych sprzedawców, zwłaszcza na aukcjach internetowych.

Telewizory SMART TV od firmy Samsung to wysokiej jakości urządzenia, które nie tylko będą spełniać ustalone wymagania najnowszego standardu nadawania telewizji DVB-T2/HEVC, ale również dadzą Ci możliwość korzystania z rozrywki na bardzo wysokim poziomie.

Dodaj komentarz