Czym są chwasty jednoliścienne i jak sobie z nimi radzić ?

Chwasty to powszechnie występujące rośliny, które konkurują z tymi zasianymi przez człowieka przede wszystkim o miejsce i składniki pokarmowe. Jak sobie z nimi poradzić na uprawach rolnych?

1. Chwasty jednoliścienne – czym są?

2. Chwast jednoliścienny – dlaczego jest „nieproszonym gościem” na polu?

3. Jak pozbywać się chwastów jednoliściennych?

Chwasty jednoliścienne – czym są?

Wszędzie tam, gdzie uprawiamy potrzebne i niezbędne dla człowieka rośliny pojawiają się również te zdecydowanie mniej pożądane, nazywane zazwyczaj chwastami. Mają one negatywny wpływ na uprawy, zabierają naszym roślinom zasoby i konkurują  z nimi o dostępne miejsce oraz słońce. Ich cechą wspólną jest również to, że często lepiej radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, w stosunku do np. zbóż ozimych czy roślin okopowych. Chwasty jednoliścienne, których przedstawicielami są m.in. miotła zbożowa, perz właściwy, chwastnica jednostronna czy samosiewy zbóż, występują we wszystkich gatunkach uprawianych przez człowieka roślin. Ich obecność utrudnia utrzymanie pola w dobrym stanie, w związku z czym musimy jak najszybciej się ich pozbywać. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: proagri.com/chwasty-jednoliscienne/.

Chwast jednoliścienny – dlaczego jest „nieproszonym gościem” na polu?x

Głównym powodem zwalczania chwastów jednoliściennych na polach uprawnych jest ich konkurencja z roślinami, które chcemy wysiać i następnie doprowadzić do wzrostu. Ponieważ chwasty lepiej radzą sobie w gorszych warunkach atmosferycznych, są w stanie stosunkowo łatwo pozbawić zboża czy rośliny okopowe dostępu do cennych składników odżywczych z gleby, odpowiedniej ilości miejsca do wzrostu, a nawet do dostatecznie dużego nasłonecznienia. Pozostawione same sobie szybko się namnażają i rozrastają, co może doprowadzić nawet do zniszczenia roślin uprawnych na całym dostępnym areale. Co więcej, chwasty jednoliścienne znajdziemy zarówno wśród roślin ozimych, jednorocznych, jak i tych wzrastających w ciepłe miesiące roku.

Jak pozbywać się chwastów jednoliściennych?

Najpowszechniejszymi oraz najbardziej skutecznymi środkami do zwalczania chwastów i niepożądanych gatunków traw są herbicydy zawierające określone substancje czynne. Ich dobór zależeć będzie od tego, jaki chwast pojawił się na naszych uprawach. Przykładowo, jeżeli chcemy zwalczyć miotłę zbożowa, jednym z najlepszych środków do tego celu będzie beflubutamid oraz chlorosulfuron. Dobór substancji czynnych powinien być zrównoważony i ostrożny, tak abyśmy przypadkiem nie zaszkodzili właściwym roślinom w naszych uprawach zbóż.

Dodaj komentarz