Czym są systemy transportu podwieszanego

Transport podwieszany jest coraz częściej wykorzystywany w wielu różnorodnych branżach. Umożliwia bezpieczny i szybki transport przetworzonego lub wyprodukowanego przedmiotu na kolejne stanowiska pracy w przypadku dużych części i podzespołów. Czego w takim razie nie może zabraknąć w transporcie podwieszanym, aby jego konstrukcja działała całkowicie sprawnie i zgodnie z założeniem?

Konstrukcja transportu podwieszanego

Konstrukcja transportu podwieszanego opiera się na podwieszanych łańcuchach z kołami, na których w układach modułowych montowane są podwieszane wózki lub haki. Przeznaczony jest do każdorazowego uwzględniania indywidualnych potrzeb użytkowników oraz ilości miejsca. Dzięki temu jego działanie przebiega sprawnie i spełnia swoje zadania.

Elementy składowe transportu podwieszanego

Do zbudowania pełnej i wydajnej konstrukcji transportu podwieszanego dopasowanego do procesów danego przedsiębiorstwa oprócz odpowiednio dobranych elementów dopasowanych do specyfiki, nie można zapomnieć o dwóch kluczowych elementach, bez których jego praca będzie niemożliwa.

Łańcuchy

Pierwsza z nich to łańcuchy znajdujące się na torze. To tutaj mocowane są wieszaki, na których wybrane części lub komponenty są następnie transportowane podczas produkcji. Łańcuchy do transportu podwieszanego mogą być stosowane w przemyśle spożywczym, odzieżowym czy akcesoriów elektronicznych. Charakteryzują się łatwością montażu różnych wieszaków, dostosowanych do potrzeb procesów, w których musi być stosowany transport podwieszany.

Koła zębate

Koła zębate są istotną częścią każdego systemu zawieszanego łańcucha. Są one kluczowym podzespołem każdej przekładni, która pozwala w pełni wykorzystywać możliwości napędu. W przypadku transportu podwieszanego, biorąc pod uwagę rodzaje napędu, wyróżnia się koła zębate: do łańcuchów rozbieralnych, łańcuchów zgrzebłowych, oraz transportowe.

Podwieszane systemy przenośnikowe. Inwestycja krok po kroku

Systemy transportu podwieszanego pozwalają firmie rozwijać się wraz ze wzrostem potrzeb w zakresie magazynowania. Ogólnie rzecz ujmując, elementy systemu podwieszanego mają strukturę, co oznacza, że można modyfikować konfigurację linii. Jednakże taką zmianę należy zawsze konsultować z producentem/dostawcą. Konstrukcja systemu podwieszanego jest często połączona z konstrukcją budynku. W takim przypadku należy sprawdzić warunki wytrzymałościowe u dostawcy systemu i projektanta magazynu.

Co wziąć pod uwagę w przypadku tej inwestycji?

Ostateczny kształt inwestycji będzie ustalony zarówno przez czynniki techniczne, jak i ekonomiczne. Określenie budżetu pomoże określić poziom, który można wprowadzić i liczbę osób obsługujących system.
Poniżej przedstawiono parametry, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu magazynu:

1. Rozplanowanie rozstawienia stanowisk załadunku i odbioru,
2. Wykonanie projektu przestrzennego urządzenia i wykluczenie kolizji,
3. Sprawdzenie elementów konstrukcji wsporczej i podwieszanej co umożliwia przenoszenie obciążeń przez konstrukcję dachu słupów i posadzki,
4. Rozwiązanie kwestii dróg transportowych,
5. Dobór rozwiązania do kwestii wydajnościowych i buforowych,
6. Zaprojektowanie zawieszek dedykowanych do produktu oraz sposobu załadunku i wyładunku,
7. Określenie czy będzie to system transportu automatycznego, czy ręcznego (manualnego).

Należy jednak pamiętać, że każdorazowo konieczne jest dokonanie indywidualnej analizy potrzeb przedsiębiorstwa i wykorzystanie systemów, które najlepiej trafiają w jego potrzeby, zapewniając sprawne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz