Czym się kierować przy wyborze ultrasonografu w 2023 roku?

Aparat USG to urządzenie niezbędne w większości placówek medycznych. Jak w przypadku większości sprzętów medycznych urządzenia te różnią się między sobą zaawansowaniem technologicznym, przekładającym się również na cenę. Jeśli planujesz zakup aparatu USG lub też chcesz go wymienić na nowszy model, dobrze przygotuj się do oceny urządzeń dostępnych na rynku.

Aparat USG: kluczowe kryteria oceny

Cena aparatu USG może nieprzyjemnie zaskoczyć. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dzisiaj ten sprzęt jest absolutnie niezbędny w podstawowej nawet diagnostyce bardzo wielu chorób i dolegliwości. Pozwala także znacznie lepiej przygotować się do wielu zabiegów i pozyskać bezcenną wiedzę. To, ile kosztuje aparat USG, w dużej mierze zależy od poziomu jego technologicznego zaawansowania, dostępnych głowic, oprogramowania. Zupełnie inną cenę ma przenośny aparat USG umożliwiający wstępne rozpoznanie problemu podczas wizyty domowej, a zupełnie inną model, który pozwala na wykonywanie USG 3D. Ultrasonograf ceny może mieć więc bardzo różne, ale proces zakupowy warto rozpocząć nie od porównania cen konkretnych modeli, ale od wskazania potrzeb gabinetu, przychodni, kliniki. Zwróć uwagę na:

  • przeznaczenie sprzętu: istotne znaczenie przy wyborze będzie miało ustalenie konkretnego zastosowania aparatu USG; inny sprzęt wybierzesz z myślą o ginekologii, kardiologii, inne parametry będą miały znaczenie przy diagnostyce jamy brzusznej; pamiętaj, że nie ma sprzętu absolutnie uniwersalnego, koniecznie upewnij się więc, że wybrany model ma odpowiednie funkcje i niezbędne do badań głowice;
  • jakość obrazu: także i ona będzie uzależniona od tego, do czego będzie wykorzystywane USG, przy diagnostyce wysokospecjalistycznej parametry obrazu są bardzo wyśrubowane; liczy się tutaj nie tylko rozdzielczość obrazu, lecz także głębia penetracji i np. jakość Dopplera;
  • funkcje i specyfikacje: chodzi przede wszystkim o niezbędne przy konkretnych badaniach tryby obrazowania, takie jak 2D, 3D, 4D, a także funkcje dopplera kolorowego czy elastografii itp.
  • stacjonarny lub mobilny sprzęt: ultrasonograf przenośny to zupełnie inny rodzaj sprzętu niż tradycyjny stacjonarny aparat USG; w wielu przypadkach mobilność jest jednak szczególnie istotna. 

Ultrasonograf — ceny i możliwości

Nowoczesne aparaty USG mają bardzo różne ceny. Możesz kupić sprzęt USG do 100 000 złotych. Z pewnością w tej cenie możliwy jest zakup przenośnego urządzenia do USG, a także podstawowej wersji ultrasonografu Jeśli zależy ci na nieco większej liczbie funkcji, lepszej jakości obrazu, możesz poszukać sprzętu ze średniej półki, którego ceny mieszczą się najczęściej w widełkach 100 000 – 150 000 złotych.  Pamiętaj, że w dużej mierze na cenę wpływ ma rodzaj i liczba głowic, jaką ma posiadać sprzęt USG. Diagnostyka obrazowa wymaga idealnego dopasowania centralnego urządzenia i głowicy. Nie każde urządzenie obsługuje wszystkie rodzaje sond, dlatego zawsze bardzo precyzyjnie warto określić swoje oczekiwania w stosunku do USG. Ułatwi to prowadzenie poszukiwań i porównanie dostępnych modeli urządzeń. Aparat USG jest niezbędnym wyposażeniem oddziałów szpitalnych, klinik, przychodni, a także wielu gabinetów. Każde z tych miejsc może mieć jednak inne potrzeby dotyczące specyfikacji sprzętu, to zaś w największym stopniu będzie wpływało na cenę sprzętu. 

Nowe aparaty USG czy używany aparat USG?

Na cenę aparatu USG wpływ ma również producent i gwarantowana przez niego jakość urządzenia. Nie bez powodu więc część właścicieli placówek medycznych mając do wyboru rekondycjonowany aparat USG sprawdzonego producenta i porównywalny cenowo sprzęt mniej znanej marki, wybiera to pierwsze rozwiązanie. Używany sprzęt USG, pod warunkiem że poddany odpowiedniemu serwisowaniu, może służyć ci jeszcze przez dłuższy czas, a jego cena jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do nowych urządzeń. 

Dodaj komentarz