Czym jest trzeci migdał?
Trzeci migdał, zwany również migdałem gardłowym, jest w całości zbudowany z tkanki limfatycznej. Zlokalizowany na tylnej ścianie gardła, nad migdałkami podniebiennymi i podniebieniem miękkim, jest niedostrzegalny gołym okiem, niemniej – stanowi pierwszą barierę immunologiczną w organizmie dzieci do lat 7.
Prawidłowo funkcjonujący migdał gardłowy na skutek kontaktu z wirusami i bakteriami zwiększa swoją objętość, a w wyniku leczenia – obkurcza się. Zdarza się jednak, że dochodzi do patologicznego przerostu trzeciego migdała. Dlaczego tak się dzieje i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Dlaczego trzeci migdał przerasta?
Prawidłowo funkcjonujący trzeci migdał, po zakończeniu leczenia samoistnie się obkurcza. Jeśli jednak infekcje zdarzają się stosunkowo często lub dziecko jest alergikiem, migdał gardłowy jest nieustannie drażniony, w konsekwencji czego nie zmniejsza swojej objętości. W sytuacji gdy dochodzi do kontaktu z patogenem, sama tkanka migdała jest w stanie zapalnym (trzeci migdał jest przerośnięty), co skutkuje zwiększoną produkcją wydzieliny, a często niedrożnością dróg oddechowych.
Jakie są objawy przerostu trzeciego migdała?
Chociaż samodzielna obserwacja trzeciego migdała jest niemożliwa, stan zapalny charakteryzują mniej i bardziej specyficzne objawy. Co powinno wzbudzić Twój niepokój?
– nawracające infekcje górnych dróg oddechowych (np. zapalenie zatok), również poza sezonem jesienno-zimowym,
– katar spływający po tylnej ścianie gardła, najczęściej przewlekły lub nawracający,
– kaszel i chrząkanie, będące konsekwencją zbyt dużej ilości wydzieliny,
– chrapanie,
– oddychanie przez usta, również w nocy,
– mowa nosowo-brzęcząca,
– trudności z wyartykułowaniem niektórych głosek i trudności w rozwoju mowy,
– nawracające zapalenie uszu.
Więcej na https://www.trzecimigdal.pl/