Wykorzystanie odnawianych źródeł energii to coraz powszechniej stosowana praktyka, która z powodzeniem można zastosować w różnych obszarach życia. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest instalacja fotowoltaiczna. Ta pobiera energię słoneczną i przetwarza ją na klasyczny prąd, co znacząco może odciążyć gospodarstwo, czy domostwo z ponoszonych do tej pory opłat. Czy w takim razie biorąc wszystkie aspekty pod uwagę fotowoltaika dla rolnika, jest opłacalną inwestycją? Odpowiadamy!
- Modernizacja gospodarstw rolnych — czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?
- Jak działają instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach rolnych?
- Montaż instalacji fotowoltaicznych
Modernizacja gospodarstw rolnych — czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?
Chociaż niegdyś gospodarstwa rolne zasilane były wyłącznie przez pracę człowieka, dziś współczesny przemysł rolniczy wygląda zupełnie inaczej. Począwszy od wykorzystania różnego rodzaju maszyn, wyposażenia pomieszczeń dla bydła oraz wielu innych rozwiązań, większość zasilana jest energią elektryczną. Chcąc zniwelować koszty ponoszone z utrzymywaniem gospodarki, warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym to inwestycja wysokobudżetowa. Istotne jest jednak, że kaszty takiej instalacji fotowoltaicznej zwracają się dość szybko, a same panele, mogą służyć rolnikowi przez wiele długich lat.
Jak działają instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach rolnych?
Zasada działania paneli fotowoltaicznych działalności rolniczej jak i w panelach zbierających energię do użyteczności publicznej, czy prywatnej jest taka sama. Na specjalnych ekranach umieszczone są ogniwa. To one są odpowiedzialne za zbieranie energii słonecznej. Ta przekształcona zostaje w prąd stały, a następnie jest przesyłana do magazynów energetycznych. Dzięki temu korzystać jakichkolwiek urządzeń elektrycznych nie musisz obawiać się o wysokie koszty użytkowania.
Istotne jest, że panele fotowoltaiczne zbierają energię przez cały rok. Oznacza to, że zasilanie nie zakończy się z upływem sezonu, a relatywnych zysków można korzystać bez względu na porę roku. Jest to niezwykle istotna informacja szczególnie dla hodowców bydła bądź, osób zajmujących się szeroko pojętym przetwórstwem. Co więcej, warto zaznaczyć, że montaż paneli fotowoltaicznych ma dla rolników dodatkową wartość. Zgodnie z obowiązującym prawem każdy rolnik decydujący się a montaż fotowoltaiki ma możliwość odliczenia ich zakupu i założenia od podatku rolnego. Samo odliczenie wynosi blisko 25% kosztów poniesionych ramach inwestycji. O taki zwrot można ubiegać się po zamknięciu inwestycji.
Montaż instalacji fotowoltaicznych
Przyjmuje się, że najlepszym miejsce na zamontowanie paneli fotowoltaicznych jest dach budynku. Wszystko przez dużo lepsze nasłonecznienie i brak jakichkolwiek elementów, które mogłyby zasłonić źródło światła. Istnieje również możliwość zamontowania zbioru paneli, które umieszczone są wolnym obszarze na specjalnych podstawach. Te dzięki nachyleniu skierowane są w kierunku słońca, co zapewnia jak najlepszy pobór energetyczny.
Decydując się na montaż paneli dla gospodarstwa rolnego najlepiej skontaktować się z ekspertami, którzy pomogą w wyborze najlepszej opcji oraz na podstawie lokalizacji zaproponują najdogodniejsze rozwiązania do zamontowania instalacji tak, aby była jak najbardziej wydajna. Inwestycja w odnawialne źródła energii to rozwiązanie, które pozwoli zasilać pompy ciepła, poszczególne maszyny, jak i pobliskie domostwo.