Giżycko – centrum żeglarstwa w Polsce

Giżycko to miasteczko znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to centrala powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Miejscowość ta jest znana z żeglarstwa, gdyż ulokowana jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tego powodu do Giżycka co roku wybiera się wiele podróżnych zafascynowanych wdziękiem zielonych pejzaży. Nieustająco docierają też miłośnicy sportów, należący do miejscowych drużyn, w których trenuje się wszelakie sporty wodne. W miasteczku jest jednak wiele innych zabytków, które warto obejrzeć podczas podróży w te okolice. Zobacz, jakie strefy mieściny są szczególnie urokliwe i udaj się na urlop swoich marzeń.

Jakie miejsca trzeba zobaczyć w Giżycku?

Giżycko jest znane z dużej ilości terenów zadrzewionych. Sporą część miasteczka zajmują bory, parki publiczne oraz skwery. Są to punkty wyśmienicie nadające się do odprężenia się z dala od zgiełku. W granicach Giżycka znajduje się aż dziewięć pomników przyrody, z czego większość to pojedyncze, okazałych rozmiarów drzewa. Na brzegach jezior można podziwiać przecudowne porty, przystanie, a także ośrodki żeglarstwa i turystyki wodnej. Do najważniejszych atrakcji turystycznych w Giżycku należą też średniowieczny zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Obecnie w zamku istnieje hotel, gdzie można zameldować się na kilka dni w czasie pobytu w tej uroczej okolicy. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została zbudowana w XIX wieku na polecenie króla Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest bardzo interesująca, ponieważ była ona bardzo ważnym obiektem strategicznym w trakcie dwóch wojen światowych. Dzisiaj okręg twierdzy jest urządzony i odsłonięty dla przyjezdnych i wielbicieli historii militarnej. Oprócz normalnego zwiedzania garnizonu z przewodnikiem w Twierdzy Boyen mają miejsce rekonstrukcje potyczek, a także zloty motocyklowe czy różne koncerty. Nietuzinkowym obiektem w Giżycku jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to jedyny tego typu obiekt w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z niewielu tego typu konstrukcji w Europie. W wakacje atrakcja przyciąga tłumy zainteresowanych, którzy przybyli zobaczyć moment obracania.

Giżycko – nie tylko na urlop

W Giżycku przemysł turystyczny ma ogromne znaczenie dla aktywności całego obszaru. Jednakże nieustannie rozwijają się inne gałęzi gospodarki. Dużą popularnością cechuje się przemysł lekki, a zwłaszcza wykonywanie rozdzielni elektrycznych, oświetlenia fabrycznego oraz światełek oszczędnych w formie popularnych łańcuchów świątecznych. Do przodu idzie także przemysł spożywczy. Reprezentowany jest przez takie firmy jak przetwórnia mleczarska, wytwórnia sękaczy oraz kilka piekarń. Więcej firm działających w Giżycku z łatwością możesz znaleźć pod linkiem: https://gizycko.info.pl/. Wyróżnione są tam zarówno sklepy, jak i lokale usługowe. Przede wszystkim warto zapoznać się z działem mechanicy samochodowi Giżycko. Te miejsca mogą okazać się przydatne w wielu wypadkach.

Imprezy w Giżycku

W Giżycku organizowane są cykliczne imprezy, które ściągają wiele fanów z każdego regionu państwa. Do najbardziej znanych uroczystości zalicza się Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które grane są w sezonie wakacyjnym. Władze miasta pamiętają też o rozrywkach młodszych osób i dzieci. Organizowane są kluby w sektorach tanecznych, wokalnych, aktorskich, rysunkowych i fotograficznych. Dla nieco starszych osób dobrymi alternatywami są chór, grupa szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku działa też kilka lokalnych gazet oraz portali internetowych. Nowości z okolicy nadawane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.

Dodaj komentarz