Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Sprawdzone porady

Gdy maleńki szczeniak dołącza do rodziny – przypomina nieco małe dziecko, które trzeba wszystkiego nauczyć. Należy wówczas wykazać się dużą dozą cierpliwości i troski. Trening czystości bywa żmudnym procesem, ale istnieją sposoby, które ułatwiają i przyspieszają naukę. Dowiedz się, jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningu czystości?

Mały szczeniak załatwia się dosłownie wszędzie – niestety również w domu, nie zważając na dywany i drogie parkiety. A zatem: jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Na początek warto zaopatrzyć się w podkłady higieniczne, ponieważ wpadki są nieuniknione podczas całego procesu nauki czystości.

Najważniejsze jest to, aby zachować spokój i nie denerwować się na pupila. Potrzeby fizjologiczne są naturalnym zachowaniem. Mały przyjaciel nie jest w stanie wytrzymać zbyt długo bez załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, ponieważ ma niewielki pęcherz. Trzeba też wziąć pod uwagę, że trening czystości to proces, który potrwa co najmniej kilka tygodni. W tym czasie pieskowi mogą zdarzać się wpadki i jest to całkowicie normalne.

Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze?

Przede wszystkim naucz się rozpoznawać sygnały, jakie wysyła maluch. Z reguły piesek zaczyna krążyć w kółko i węszyć, aby znaleźć miejsce do załatwienia się. Najlepiej, gdybyś natychmiast wyniósł go w tej sytuacji na zewnątrz.

Oczywiście nie zawsze zdążysz wybiec z psem na dwór. W domu wyznacz więc miejsce, w którym pies może się załatwić – na przykład rozłóż podkład higieniczny blisko drzwi. Zanoś tam szczeniaka za każdym razem, gdy załatwia się w domu. Wkrótce zauważysz, że sam zmierza w tamtym kierunku i będziesz mógł szybciej zareagować.

Koniecznie wyprowadzaj też pieska na krótki spacer po drzemce, zjedzeniu posiłku czy po zabawie. Są to momenty, po których pies najczęściej załatwia swoje potrzeby. Przed wyjściem wydaj krótki komunikat: „Idziemy na spacer”.

Aby nauczyć psa sikać na dworze – nagradzaj go za każdym razem, gdy załatwi potrzebę poza domem. W tym celu możesz używać przysmaków dla szczeniaka oraz klikera. Jest to urządzenie, które wydaje dźwięk (kliknięcie), kojarzony przez psa z pochwałą.

Pamiętaj też, aby nie karać psa za to, że zrobił siku w domu. Takie działanie nic nie wnosi – nie nauczy psa sikania na dworze, a jedynie przysporzy mu stresu i utrudni cały proces.

Ponadto podawaj posiłki w regularnych odstępach czasu. Pozwoli to wypracować pewną rutynę – porcja karmy rano, a po niej spacer w celu załatwienia potrzeby fizjologicznej. Psy lubią rutynę i przewidywalność. Taki stały harmonogram może pomóc psu szybciej zrozumieć, o co chodzi z tą nauką czystości.

Chcesz oduczyć psa sikania w domu? Bądź cierpliwy i wyrozumiały

Potrzeba wiele cierpliwości, by nauczyć psa załatwiać się na dworze. Jako opiekun musisz poświęcić psu odpowiednią ilość uwagi. Nie warto pospieszać psa na spacerach. Jeżeli widzisz, że szczeniak węszy i szuka miejsca – podążaj za jego potrzebami.

Na początku liczba spacerów musi być większa. Trzeba wyprowadzać psa często, aby trafić na moment, kiedy potrzebuje się załatwić. Dorosły pies nie potrzebuje już tak częstych spacerów, by opanować potrzeby fizjologiczne. Nie obawiaj się więc, że przyzwyczaisz szczeniaka do zbyt częstego wychodzenia.

Nauka czystości powinna przebiegać dużo sprawniej, jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek. Naturalnych procesów nie da się pominąć; piesek siusia wszędzie, tak samo jak małe dziecko. Niemniej można nauczyć psa czystości bez nerwów i stresu, a poczucie bezpieczeństwa przyspiesza naukę czystości.

Dodaj komentarz