26 marca 2023

Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

Wybierając samochód dla siebie, kierowcy z reguły mają konkretnie oczekiwania wobec jego wyposażenia. Mogą one być większe lub mniejsze. Jeśli nabywamy samochód używamy, warto sprawdzić, czy elementy wyposażenia figurujące w ogłoszeniu rzeczywiście znajdują się na pokładzie.

Jedni kierowcy chcą auta wyposażonego we wspomaganie kierownicy. Inni nie wyobrażają sobie, by mogli jeździć samochodem bez klimatyzacji. Dla danej osoby nieodzownym elementem są przednie światła przeciwmgłowe. I tak dalej. Nic w tym dziwnego – wykładając pieniądze na samochód, chcemy dobrze je zainwestować, czyli nabyć auto na tyle dobrze wyposażone, by spełniało nasze oczekiwania i potrzeby.

Wyposażenie samochodu – ogłoszenia sprzedaży a rzeczywistość

Sprzedawcy używanych samochodów dobrze wiedzą, że im dane auto lepiej wyposażone, tym łatwiej się sprzeda. Dlatego w ogłoszeniach umieszczają informację o całej masie opcji. A kiedy klient sprawdza wymarzony wóz, okazuje się, że nie wszystkie są realnie zainstalowane (osławiona „klima w bagażniku”) lub sporo spośród nich po prostu nie działa.

Bywa też odwrotnie – możemy trafić na samochód, do którego domontowano niefabryczne elementy wyposażenia, np. przy tuningu. Trzeba na to uważać, ponieważ mogą one być niezgodne z homologacją lub wadliwe – w tym drugim wypadku uniemożliwiają bezpieczną i bezproblemową eksploatację. Są też samochody wyposażone niezgodnie z prawem, chociażby w zbyt mocno przyciemnione szyby. Oczywiście można takie auto doprowadzić do stanu pełnej używalności, ale wiąże się to z kosztami i niepotrzebnymi nerwami. Warto tego uniknąć, weryfikując wyposażenie fabryczne po numerze VIN.

Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

Numer VIN nadawany jest każdemu samochodowi indywidualnie przez producenta. Znajduje się on w kilku miejscach w pojeździe, a także w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu oraz umowie kupna-sprzedaży. Przed zakupem auta, musimy poprosić sprzedającego o numer VIN. Dzięki niemu sprawdzimy historię danego egzemplarza.

Najlepiej skorzystać w tym celu z usług portalu Autobaza.pl. Wystarczy wejść na jego stronę główną i wpisać numer VIN w odpowiednie okienko. Pobierzemy wówczas Raport Historii Pojazdu, zawierający szczegółowe dane na jego temat, w tym te o wyposażeniu fabrycznym. Dzięki temu zweryfikujemy, czy elementy wyposażenia, które sprzedający umieścił w ogłoszeniu, pokrywają się z tymi, jakie znajdowały się na pokładzie w chwili opuszczenia przez auto fabryki.

Pozwoli nam to uniknąć wydania pieniędzy na samochód, który nie spełni naszych oczekiwań lub okaże się wadliwy i kosztowny w eksploatacji.

Udanych zakupów i szerokości!

Dodaj komentarz