26 marca 2023

Kompletny przewodnik po cyfrowych porządkach wiosennych

Usuń cyfrowe pajęczyny.

Jeśli chcesz utrzymać dom w czystości, musisz go regularnie odkurzać; jeśli chcesz, aby Twój samochód dobrze działał, powinieneś go co roku serwisować; a jeśli chcesz, aby Twój komputer działał szybko i sprawnie, potrzebuje on własnej konserwacji – cyfrowego wiosennego sprzątania.

Nie mówimy tu tylko o czyszczeniu klawiatury, ale także o usunięciu cyfrowego bałaganu gromadzącego się w systemie, w tym aplikacji i plików, których już nie używasz. Oto, jak zacząć.

Pozbądź się starszych aplikacji

Co złego jest w pozostawieniu na komputerze nieużywanych aplikacji? Programy te zajmują cenną przestrzeń dyskową, a ponadto sprawiają, że system operacyjny pracuje ciężej niż powinien. Zmuszają komputer do tworzenia skrótów, przeszukiwania plików ustawień i instalowania aktualizacji programów, z których tak naprawdę nie korzystasz. Ponadto każda aplikacja w systemie może stać się celem ataku hakerów lub firm zajmujących się eksploracją danych, dlatego im mniej aplikacji, tym lepiej.

Poświęć trochę czasu na zidentyfikowanie programów, których już nie potrzebujesz, i odinstaluj je – zawsze możesz zainstalować je ponownie później, jeśli zmienisz zdanie. W systemie Windows otwórz menu Start, przejdź do ekranu Ustawienia, a następnie kliknij pozycję Aplikacje. Aplikacje można sortować według nazwy, rozmiaru lub daty instalacji, aby usunąć te, które nie są potrzebne, albo filtrować według dysku twardego, na którym są zainstalowane. Następnie wystarczy kliknąć aplikację i wybrać opcję Odinstaluj, aby ją usunąć. W systemie macOS otwórz Launchpad, kliknij i przytrzymaj dowolną aplikację, a następnie kliknij znak X na jej ikonie, gdy wszystkie aplikacje zaczną wibrować. Niektóre programy mogą wymagać uruchomienia narzędzia do odinstalowywania. W tym celu otwórz Findera i wraz z nazwą aplikacji wyszukaj słowo „uninstall”. Jeśli nie ma takiego narzędzia, znajdź w Finderze folder Aplikacje i przeciągnij jego zawartość do Kosza.

Podczas przeglądania aplikacji na pewno znajdziesz kilka, które chcesz zachować. W ich przypadku pobierz aktualizacje, aby mieć pewność, że korzystasz z najnowszych wersji.

Pozbądź się cyfrowego bałaganu

Nieuniknioną konsekwencją współczesnego świata komputerów jest to, że w miarę korzystania z urządzenia gromadzą się pliki-śmieci: elementy, które utworzyłeś i o których zapomniałeś, pliki tymczasowe generowane przez system operacyjny lub aplikacje i wiele innych. Nie da się temu zapobiec, ale można zapanować nad bałaganem, robiąc regularne porządki.

Jeśli naprawdę nie znasz się na systemie Windows lub macOS, warto skorzystać z pomocy programu innej firmy, aby wykonać to zadanie. CCleaner (dla Windows i macOS) od dawna jest jedną z najlepszych darmowych opcji w tym dziale, lubimy też CleanMyMac X (macOS) i System Mechanic (Windows), choć te dwa programy nie są darmowe.

Jeśli wolisz nie polegać na tych programach, prawdopodobnie możesz samodzielnie przeprowadzić proste porządki. Usiądź i poświęć około godziny na usunięcie zdjęć, których nigdy nie będziesz oglądać, lub wyczyszczenie starych dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych, które nie mają już znaczenia.

Uporządkuj swoją przeglądarkę

Dużą część czasu spędzamy w przeglądarce i jest to kolejny obszar, w którym można zrobić poważne porządki. Wspomniany wcześniej program CCleaner dobrze radzi sobie z usuwaniem cyfrowych śmieci, których przeglądarka tak naprawdę nie potrzebuje, ale każda przeglądarka ma swoje własne opcje, które również można wykorzystać.

W Chrome przejdź do Ustawień i kliknij opcję Bezpieczeństwo i prywatność, a następnie Wyczyść dane przeglądania, aby usunąć pliki zbuforowane, historię przeglądania, dane wtyczek i inne. Dzięki temu przeglądarka powinna działać nieco lżej. W Firefoksie opcja ta znajduje się w Preferencjach, Prywatność i bezpieczeństwo, a Wyczyść dane w sekcji Pliki cookie i dane witryny. W Microsoft Edge musisz przejść do Ustawień, następnie Prywatność, wyszukiwanie i usługi, a następnie przewinąć w dół do Wyczyść dane przeglądania. Na koniec na pasku nawigacyjnym Safari przejdź do Historii i wybierz opcję Wyczyść historię.

W tym czasie sprawdź, czy w Twoim folderze pobierania nie ma plików, o których zapomniałeś. Usuń te, które nie są Ci potrzebne, aby zwolnić więcej miejsca.

Usuwanie nieużywanych rozszerzeń przeglądarki może przynieść takie same korzyści, jak odinstalowywanie nieużywanych aplikacji. Usprawni to działanie przeglądarki, zmniejszy jej zapotrzebowanie na zasoby komputera, a także zwiększy bezpieczeństwo użytkownika. Otwórz stronę z rozszerzeniami lub wtyczkami przeglądarki i sprawdź, czy są jakieś dodatki, bez których możesz się obejść.

Uporządkuj swój system

Uporządkowanie folderów oznacza mniej pracy dla systemu operacyjnego i aplikacji, a także mniej czasu na szukanie ważnych plików. Ponadto, jeśli wszystko jest uporządkowane, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się zapomnianych aplikacji i narzędzi, które będą zajmować miejsce na dysku twardym.

Uporządkuj swój system, korzystając z folderów przeznaczonych dla użytkowników (np. Dokumenty), a następnym razem, gdy będziesz musiał szybko coś otworzyć, zauważysz korzyści. W szczególności należy unikać trzymania na pulpicie dużej ilości plików i skrótów, ponieważ powoduje to dodatkową pracę komputera. Z tego samego powodu warto poświęcić kilka minut na wyczyszczenie menu Start (Windows) lub Docka (Mac), aby mieć pewność, że dostępne są tylko te skróty, które są naprawdę potrzebne.

Wiele usług w chmurze, w tym Dropbox, Google Drive, OneDrive i iCloud, umożliwia przechowywanie plików w chmurze i usuwanie ich lokalnych kopii. Jest to wygodny sposób na zwolnienie miejsca na dysku twardym i jednoczesne odciążenie systemu operacyjnego. Pamiętaj, aby zachować wersje online i nie usuwać jednocześnie lokalnych i przechowywanych w chmurze kopii plików (każda usługa zawiera instrukcje, jak to zrobić).

Fizyczne czyszczenie sprzętu

Robiąc wiosenne porządki w komputerze, można jednocześnie przeprowadzić porządki fizyczne. Sprawi ono, że komputer będzie wyglądał lśniąco i świeżo, a w niektórych przypadkach pozwoli zapobiec przyszłym problemom, takim jak zapchane kurzem wnętrze pulpitu. Nie potrzeba do tego ani drogiego sprzętu, ani nawet dużo czasu.

Zacznij od wyłączenia komputera i odłączenia go od zasilania. Następnie weź sprężone powietrze, aby usunąć brud z klawiatur i portów. Jeśli chcesz przejść przez cały proces, możesz przeczytać nasz pełny przewodnik czyszczenia klawiatury tutaj. Następnie poświęć trochę czasu na wyczyszczenie ekranu laptopa lub monitora. Niezależnie od marki, ekrany są delikatne, dlatego należy uważać na produkty i narzędzia, których się używa. Nie martw się – na ten temat również przygotowaliśmy specjalny przewodnik. Po zakończeniu wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry zewnętrzną część urządzenia oraz jego urządzenia peryferyjne, takie jak myszy i klawiatury. Waciki bawełniane to kolejne pomocne narzędzie w arsenale osób zajmujących się czyszczeniem komputerów, ponieważ pomagają usunąć nagromadzony brud z zakamarków i szczelin.

Aby uzyskać bardziej kompleksowe czyszczenie, należy lekko zwilżyć ściereczki lub waciki alkoholem izopropylowym. Można też użyć zwykłej wody, ale pamiętaj, że masz do czynienia z elektroniką, więc musisz delikatnie zwilżyć ściereczki i waciki, a następnie usunąć ich nadmiar, zamiast całkowicie je zamoczyć. Jeśli masz do czynienia z komputerem stacjonarnym i znasz się na nim, możesz zdemontować niektóre części, aby naprawdę dostać się do zakurzonych zakamarków, ale ten krok nie jest niezbędny.

Po zakończeniu cyfrowego i fizycznego wiosennego czyszczenia można ponownie włączyć komputer i cieszyć się korzyściami płynącymi z odmłodzonego systemu – przynajmniej do następnego roku.

Dodaj komentarz