Magazyn energii – co to jest i czy się naprawdę opłaca?

W ostatnich latach magazynowanie energii szybko stało się jednym z najbardziej poszukiwanych rozwiązań energetycznych. Jego wdrożenia nie tylko rosną, ale także biją rekordy. Tak więc, niezależnie od tego, czy Twoja firma lub prywatny dom potrzebuje bardziej niezawodnego zasilania awaryjnego, chcesz obniżyć koszty lub jesteś zainteresowany redukcją emisji, teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej korzyściom płynącym z inwestycji w magazyn energii od Otovo.

Jak działa magazynowanie energii?

Istnieją różne rodzaje systemów magazynowania energii, które zwykle można podzielić na pięć szerokich kategorii: baterie, ciepło, mechaniczne, elektrownie wodne i wodór.

Magazynowanie energii z baterii jest zdecydowanie najbardziej powszechną i powszechnie dostępną formą magazynowania. Baterie litowo-jonowe stanowią 90% światowego rynku magazynowania baterii sieciowych i są często wdrażane w połączeniu z inwestycjami w panele słoneczne. Ale mogą być również samodzielne, ładując się z sieci, gdy stawki sieci energetycznych są odpowiednio niskie.

Magazyny energii wykorzystują zaawansowane algorytmy do koordynowania produkcji energii i zaspokajania zapotrzebowania w razie potrzeby. W przypadku korzystania z paneli słonecznych jest to złożony proces, który można najłatwiej zrozumieć, dzieląc go na trzy proste kroki:

  • Krok 1: Światło słoneczne przechwycone przez system fotowoltaiczny ładuje system magazynowania energii akumulatora w ciągu dnia.
  • Krok 2: Algorytmy analizują dane, które obejmują wzorce pogodowe, struktury stawek za media, historię użytkowania i nie tylko, aby koordynować produkcję energii, podejmując najlepszą decyzję, kiedy przechowywać energię i kiedy jej używać.
  • Krok 3: Energia jest następnie rozładowywana z systemu magazynowania energii akumulatora w okresach intensywnego użytkowania lub wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna.

Dzięki temu możesz nadal zasilać swoje urządzenia elektryczne, gdy słońce nie świeci lub podczas szczytowego zapotrzebowania na energię w ciągu dnia, pomagając w utrzymaniu płynnego przepływu energii.

Dlaczego potrzebuję magazynowania energii?

Istnieje powód, dla którego systemy magazynowania energii z baterii są ulubionym rozwiązaniem w użytkowaniu ponieważ: są energooszczędne, w dużej mierze wymagają niewielkiej konserwacji i nie wymagają od użytkownika dużego wysiłku ani wiedzy.

A w połączeniu z panelami słonecznymi lub innym sprzętem zapewniającym bezpieczeństwo, systemy magazynowania energii z baterii mogą sprawdzić, na czym najbardziej zależy użytkownikowi takiego systemu:

  • Elastyczność: Analizy i zaawansowane monitorowanie można dostosować do unikalnych potrzeb. Jeśli znajdujesz się w środowisku, w którym występują wszystkie cztery pory roku, magazynowanie energii akumulatora ma wiele trybów wysyłki, które z łatwością zaspokoją Twoje potrzeby w zakresie chłodzenia i ogrzewania przez cały dzień. Zajmują stosunkowo niewielką powierzchnię, dzięki czemu zmieszczą się w środowiskach miejskich, a także w dużych, rozległych przestrzeniach.
  • Przewidywalność cen: przechowując tanią energię i dostarczając ją w okresach szczytowych wyższych stawek za energię elektryczną, masz większą kontrolę nad wytwarzaną energią, jesteś w lepszej pozycji, aby zaoszczędzić na ogólnych kosztach energii. A w przypadku finansowania w ramach umowy zakupu energii możesz uzyskać pewność budżetu, jakiej potrzebuje Twój dział finansowy, co pomoże Ci lepiej przewidywać koszty energii w nadchodzących latach.
  • Niezawodność: Kiedy tracisz energię, Twoje systemy wytwarzania energii słonecznej i magazynowania energii z baterii mogą stać się Twoim głównym źródłem energii. Uwalniając energię, kiedy jej potrzebujesz, jesteś lepiej chroniony przed nieplanowanymi przerwami w dostawie prądu i wahaniami sieci, które mogą mieć wpływ na wrażliwe urządzenia. A gdy jest używany jako część mikrosieci, system magazynowania energii akumulatora może pomóc niemal natychmiastowo wysłać energię.
  • Zrównoważony rozwój: jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, magazynowanie energii baterii jest korzystne. Nie ma bezpośrednich emisji. Jest energooszczędny. Odzyskuje energię elektryczną. Oznacza to, że nie tylko pomoże Tobie osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, ale także zapewni wartość inwestycyjną w zakresie ochrony środowiska, społeczeństwa i zarządzania.

Jaka jest przyszłość magazynowania energii?

Technologia i innowacje nie zwalniają dla nikogo – i to prawda, ponieważ dotyczy przyszłości magazynowania energii.

Oczekuje się, że popyt na magazynowanie energii będzie rósł, głównie dzięki szybkiemu wzrostowi zainteresowania, spadającym kosztom magazynowania energii oraz większej liczbie mandatów i/lub zachęt rządowych dotyczących czystej energii.

Dodaj komentarz