23 marca 2023

Na co zwracać uwagę wybierając kosze na śmieci?

Żyjemy w czasach, w których ilość śmieci, które „produkujemy” na co dzień liczona jest w setkach kilogramów rocznie. To sprawia, że temat segregacji śmieci nie przez przypadek zyskał mocno na znaczeniu. Prowadzone na szeroką skalę kampanie społeczne oraz stosowne przepisy sprawiły, że zwykły kosz na śmieci stał się przedmiotem ważnym. Dlatego warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Producenci dbają o to, aby kosz na śmieci był nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny

Śmieci z reguły kojarzą się z jednym, głównym koszem, który trzymamy np. w kuchni i wynosimy go regularnie. Mniejsze pojemniki na śmieci możemy mieć również w łazience. Dlatego tak ważne stało się, aby pasowały one do pomieszczeń i nie zwracały na siebie uwagi. Również worki na śmieci produkowane są w różnych kolorach i są specjalnie aromatyzowane, aby maksymalnie ułatwić nam przechowywanie odpadów do czasu wyniesienia ich z domu do publicznego śmietnika. Tzw. kontenery w różnych kolorach posiadające oznaczenia ułatwiają nam segregację. A skoro jesteśmy przy kolorach, warto wymienić najważniejszy podział. I tak kolor:
– zielony przeznaczony jest na szkło, przy czym nie powinno być to szkło tłuczone,
– niebieski na papier,
– żółty na tworzywa sztuczne oraz metal,
– brązowy na bioodpady,
– czarny na pozostałe śmieci zmieszane,

Jeśli planujesz zakup większej ilości pojemników na śmieci polecamy zajrzeć na stronę
https://pl.rotho.com/collections/kosze-na-smieci
Tak zróżnicowana oferta z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.

Obowiązek segregacji śmieci sprawił, że zaczęliśmy uważniej patrzeć gdzie co wyrzucamy

To ogromna zmiana na plus wobec tego, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze 10-15 lat temu, gdy większość odpadów lądowała w jednym, wspólnym koszu. Obecnie segregacja odpadów stała się nie tylko obowiązkiem, ale stała się też modna. Bycie eko, dbanie o planetę. Każda motywacja jest dobra, jeśli chodzi o segregację odpadów. Również producenci coraz częściej stawiają na tzw. recykling, czyli odzyskanie części surowców z wyrzuconych produktów i użycie ich do produkcji nowych. Materiałami, które są szczególnie chętnie wykorzystywane do tego celu są papier oraz plastik. W sklepach coraz częściej dostępne są produkty specjalnie oznaczone jako powstałe z materiałów odzyskanych w ramach recyklingu. Mając świadomość, że papier to kolejne ścięte drzewo, a każda plastikowa butelka rozkłada się ponad 100 lat, znaczenie recyklingu nabiera nowego wymiaru.

Pojemniki na odpady możemy dopasować do naszych potrzeb

Dobry kosz na śmieci powinien być trwały, a jednocześnie wygodny w użyciu. W doborze kosza na śmieci liczą się: kształt, mechanizm otwierania oraz pojemność. Najczęściej spotykane kosze to: otwarte, z pokrywą, z pedałem. Taka różnorodność sprawia, że z łatwością dopasujemy kosz do ilości wolnej przestrzeni. Zupełnie inne kosze sprawdzą się też w domu, a inne w biurze czy miejscach użyteczności publicznej. Raczej trudno wyobrazić sobie otwarte kosze na korytarzach w urzędzie. Tu sprawdzi się tylko kosz pedałowy z pokrywą wykonany z metalu.

Pora na krótkie podsumowanie

O ile zakup nowego kosza na śmieci do mieszkania wydaje się prosty, o tyle wyposażenie całego domu w kosze mniejsze i większe wymaga już pewnego zastanowienia. Wiedząc, że konieczna jest segregacja śmieci warto od razu postawić na zakup albo jednego dużego kosza z kilkoma przegródkami, albo kilku mniejszych w odpowiednich kolorach, aby od razu wiedzieć, co do którego wrzucić. Segregacja jest na tyle istotnym elementem naszego życia, że dobrze byłoby możliwe wcześnie mówić o niej dzieciom. Im wcześniej nauczą się wrzucać śmieci do odpowiednich pojemników, tym łatwiej zapanujemy nad nimi, my rodzice. Więcej o segregacji śmieci oraz recyklingu znajdziesz na blogu Rotho: https://pl.rotho.com/blogs/odpady

Dodaj komentarz