Środki ochrony roślin – dlaczego warto z nich korzystać?

Środki ochrony roślin są przeznaczone do ochrony roślin uprawnych przed organizmami szkodliwymi, niszczenia organizmów niepożądanych i regulowania ich wzrostu. Stosowanie pestycydów jest dla rolników jednym ze sposobów na zwiększenie plonów i zmniejszenie strat. Dzieje się tak między innymi dlatego, że za pomocą tych produktów można zabijać chwasty, co pozwala uprawiać więcej ziemi niż w przypadku ich braku; pomaga to także utrzymać szkodliwe owady z dala od upraw!

  • Czym są środki ochrony roślin?

Piękno natury jest często niszczone przez szkodniki. Rośliny mogą być zredukowane do zwiędłych, wypuszczających liście rzeczy. Są one atakowane niemiłosiernie ze wszystkich stron, dlatego warto im pomóc. 

Aby chronić uprawy przed szkodami, rolnicy i hodowcy muszą podejmować działania na ich korzyść. Można tego dokonać, wybierając odmiany, które wydają się odporne lub przynajmniej w niewielkim stopniu dotknięte niepożądanymi zjawiskami, takimi jak choroby i szkodniki; wymaga to stosowania w razie potrzeby środków ochrony roślin, takich jak pestycydy, które powinny pochodzić z wiarygodnych źródeł i być stosowane zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniach. Wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie dla uprawianych warzyw (np. drzew owocowych), ziół itp. te pomocne narzędzia stają się niezastąpionym wsparciem!

Pestycydy, czyli środki ochrony roślin, można kupić na rynku w postaci koncentratów, proszków lub granulatów, z których tworzy się zawiesinę wodną. Dostępne są również preparaty typu olej w wodzie o różnych zastosowaniach w ochronie roślin, w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika; wszystkie związki przechodzą rygorystyczne testy przed wprowadzeniem na rynek publiczny, aby nie dopuścić do negatywnego wpływu na środowisko, np. do zniszczenia upraw z powodu toksyczności – każdy producent środków ochrony roślin musi o to zadbać.

  • Jak używać pestycydów?

Sposób formulacji środka ochrony roślin decyduje o jego skuteczności i cenie. Formuła chemicznego środka rolniczego ma wpływ na jego zastosowanie, trwałość, a także bezpieczeństwo stosowania na roślinach lub uprawach, na których ma być stosowany; określa ona także, jakie działanie może mieć zastosowany środek.

  • Pestycydy a środki bio ochrony roślin

Biopreparaty nie działają tak szybko i nie są tak skuteczne w zwalczaniu patogenów i szkodników o dużej intensywności działania. Ich stosowanie może być również niewystarczające, nawet przy zastosowaniu najnowszych osiągnięć technologii chemicznej, które z czasem uległy poprawie dzięki ulepszeniom wprowadzonym w rolnictwie ekologicznym.

  • Jak stosować środki ochrony roślin?

Aby mieć pewność, że natryskiwanie przebiega prawidłowo, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Pierwszą z nich jest przygotowanie mieszanki zgodnie z zaleceniami producenta, aby było to w pełni zgodne i bezpieczne! Trzeba też kontrolować temperaturę lub dodawać kolejność, ponieważ nie chcemy, aby na naszych ścianach (lub dnie zbiornika) pojawił się osad. Wreszcie precyzja i dokładność – te dwie cechy decydują o tym, jak dokładnie przeprowadzimy oprysk.

Dodaj komentarz