USG doppler – jak wygląda takie badanie?

Nawet niewielkie żylaki lub inne, pozornie mało znaczące problemy z żyłami warto skonsultować z lekarzem. Odpowiednie postępowanie, leczenie oraz zmiany stylu życia mogą przecież powstrzymać ich rozwój, a tym samym pomóc uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Jedną z metod diagnostycznych w tym przypadku jest badanie USG Doppler – nieinwazyjne badanie pozwalające ocenić stan naczyń krwionośnych. Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania USG Doppler? Jak wygląda ono w praktyce?

1. USG Doppler – rodzaje badań

2. Kiedy warto wykonać badania USG Doppler?

3. Jak wygląda badanie w praktyce?

Jeśli chodzi o miejsce, w którym możemy wykonać USG Doppler Katowice są na tyle dużym miastem, że nie będzie nastręczać to trudności. Warto rozważyć między innymi zespół specjalistów w nowoczesnych gabinetach lekarskich Ceglana Cardio.

USG Doppler – rodzaje badań

Główna zasada i przebieg USG Dopplerowskiego jest zawsze taki sam – przedstawimy je bliżej za chwilę. Warto natomiast mieć świadomość, że można wykonać je w różnych strefach ciała, między innymi jako:

  • USG Doppler żył i tętnic szyjnych,
  • USG Doppler żył kończyn dolnych,
  • USG Doppler tętnic trzewnych,
  • USG Doppler wątroby.

Możliwe jest także wykonanie Dopplerowskiego USG jamy brzusznej oraz ciąży, które ma na celu ocenę przepływu krwi łożyska oraz narządów płodu. 

Kiedy warto wykonać badania USG Doppler?

Badania USG Dopplera ma na celu ocenę wydolności żył i tętnic oraz wskazanie miejsc, w których pojawiają się zmiany chorobowe, na przykład niedrożność, zatory żylne i tętniaki. W praktyce taką diagnostykę przeprowadza się przede wszystkim u osób z chorobami zatorowymi i chorobami miażdżycowymi. Wskazaniem do jej przeprowadzenia mogą być również podejrzenia zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, żylaki, podejrzenia tętniaka oraz inne symptomy mogące wskazywać nieprawidłowości w przepływie krwi.

Jak wygląda badanie w praktyce?

W zdecydowanej większości przypadków badanie USG Doppler nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Musi on jedynie ubrać się w sposób ułatwiający dostęp do zaplanowanego rejonu badania.

Wyjątek stanowi tutaj badanie USG Doppler wykonywane przez powłoki brzuszne i mające na celu zdiagnozowanie zmian w jamie brzusznej. Wówczas trzeba zadbać, by na dzień przed badaniem i w dniu badania spożywać posiłki lekkostrawne, z mniejszą zawartością błonnika, bez ciemnego pieczywa, owoców i warzyw. Dodatkowo spożywa się leki usuwające pęcherzyki powietrza z przewodu pokarmowego, gdyż mogłyby one zaburzyć obrazowanie. Badanie wykonywane jest na czczo – na 6 godzin wcześniej nie można nic jeść, a także pić płynów gazowanych i słodzonych. Nie wolno również żuć gumy i palić papierosów.

Samo badanie najczęściej przeprowadzane jest, gdy pacjent znajduje się w pozycji leżącej, choć w niektórych przypadkach – na przykład przy USG Dopplera kończyn dolnych – powinien on stać. Badany obszar musi zostać odsłonięty, dlatego – jak wspomnieliśmy już wcześniej – warto zadbać o odpowiednią odzież.

Samo badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i polega na wykonaniu USG głowicą posmarowaną specjalnym żelem i umieszczoną na powłokach skórnych. Prowadzący badanie w czasie rzeczywistym słyszy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Przesuwając głowicę w konkretnych rejonach może porównać uzyskiwane rezultaty i uzyskać szerszy obraz. Uzyskanie wyniku badania następuje tuż po jego zakończeniu. Interpretacji rezultatów, w zależności od zdiagnozowanych zmian, następuje u lekarza specjalisty, może to być na przykład chirurg naczyniowy.

Dodaj komentarz