Baza wiedzy – jakie są nowoczesne metody ogrzewania domu?

W dzisiejszych czasach pojawia się wiele nowoczesnych rozwiązań, także tych dotyczących innowacyjnych metod ogrzewania domu. Baza wiedzy na ten temat stale się powiększa. Co warto wiedzieć na ten temat? Dowiedzą się Państwo z tego artykułu. 

Nowoczesne rozwiązania ogrzewania domów

Wymagania użytkowników stale rosną, także te związane efektywnym ogrzewaniem. Ludziom zależy, by ogrzewanie nie było drogie, ale równocześnie spełniało ich oczekiwania. Coraz częściej odchodzi się od ogrzewania kotłami na paliwa stałe, na rzecz wydajnych pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Ich koszt eksploatacji nie jest wcale wysoki. Ważnym aspektem staje się także ekologia. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się proekologicznym podejściem, gdzie nie ma miejsca na szkodliwe materiały. Poza tym używanie paliw powoduje dużą emisję CO2. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie czystej energii, która pochodzi z natury. 

Jaką energię obecnie wykorzystuje się do ogrzewania domów?

Energia odnawialna, która dostarczana jest z natury jest obecnie tą pożądaną. Pochodzi ona z powietrza, wody, gruntu oraz promieniowania słonecznego. Niewątpliwie dużą zaletą takiej energii jest to, że jest ona odnawialna w stosunkowo krótkim czasie. Nie spowodujemy trwałych deficytów w czasie jej korzystania. Dodatkowo taka energia jest w pełni darmowa. Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść to montaż niezbędnej instalacji oraz urządzenie grzewcze. Opłaty trzeba ponieść również za zużywanie energii elektrycznej, która jest niezbędna do działania w przypadku takich urządzeń jak pompa ciepła. 

Energia pozyskiwana z gruntu bądź promieniowania słonecznego nie wytwarza szkodliwych substancji dla nas i dla środowiska. Dodatkowo znika też problem związany z zanieczyszczeniem powietrza dymem czy utylizacja popiołu. Więcej informacji odnośnie nowoczesnych rozwiązań można uzyskać na senegis.com

Dlaczego pompa ciepła jest dobrym pomysłem?

Z roku na rok pompy ciepła zyskują na popularności. Stanowią one optymalne połączenie oszczędności na kosztach ogrzewania oraz komfortu obsługi instalacji. Można je wykorzystać zarówno do ogrzewania domu i wody użytkowej. Podczas wyboru pompy należy sugerować się tym, żeby moc była dostosowana do zapotrzebowania na ciepło. Ciekawym pomysłem są pompy ze zmienną mocą, którą można dostosować do bieżących potrzeb. Prawidłowa regulacja może przyczynić się do zmniejszenia kosztów nawet o 20%. 

Zimą pompa ciepła dostarczy do domu ciepłe powietrze, a latem można wykorzystać naturalną energię do dostawy chłodnego powietrza. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z instalacją pompy grzejąco-chłodzącej, co zwiększy koszt inwestycji. Pompę można również wyposażyć w klimakonwektor. Jego zadaniem jest chłodzenie pomieszczeń. 

Kocioł kondensacyjny – co to takiego?

Kotły kondensacyjne są ulepszoną wersją kotłów gazowych i olejowych. Wykorzystane w nich technologie pozwalają na wykorzystanie ciepła, które pochodzi z różnych źródeł. W podobny sposób działają systemy rekuperacji, gdzie odzyskiwane jest ciepło z powietrza wywiewanego przez wentylację. Dzięki temu zużywa się niewiele paliwa, a uzyskiwana jest taka sama ilość ciepła co w przypadku kotłów kondensacyjnych. 

Ogrzewanie kolektorami słonecznymi?

Ten sposób ogrzewania jest najczęściej wybierany w przypadku ogrzewania wody użytkowej. Jednak w naszej szerokości geograficznej kolektory nie będą w stanie zastąpić całej instalacji, ale mogą zmniejszyć zużycie energii, która potrzebna jest do ogrzania wody użytkowej. 

Wystarczy wybrać metodę, która najbardziej pasuje do naszego domu i można być zadowolonym z efektywnego ogrzewania za małą kwotę.       

Dodaj komentarz