Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że potrzebuje pomocy psychoterapeuty – specjalisty, który ulecza naszą duszę. Obecnie udział w terapii nie jest już wstydem i stygmatem. Na terapię zgłaszają się osoby z tak zwanych dobrych domów, nie mające problemów z pracą, zarabiające normalne pieniądze, mające dzieci i rodziny i tak dalej. Jednak nasza świadomość dotycząca psychiki oraz tego jak powinniśmy postrzegać nasze emocje sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na terapię świadomie, chcąc lepiej poznać i zrozumieć siebie.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • psychoterapia – kto może z niej skorzystać
  • jak dostać się na psychoterapię
  • psycholog dzieci – gdzie szukać pomocy
  • psychoterapia Warszawa – jak znaleźć odpowiedni gabinet

Psychoterapia może obejmować szereg zagadnień, które chcemy leczyć. Psychoterapia może dotyczyć nie tylko tego w jaki sposób postrzegamy świat, nasze emocje czy przeżycia z dzieciństwa, ale może dotyczyć także terapii uzależnień bądź terapii małżeńskiej czy terapii dziecięcej. Zakres działań psychologicznych w tej kwestii jest bardzo duży, a specjaliści po rozmowie z nami poinformują nas, jakiego rodzaju pomocy potrzebujemy.

Psychoterapia Warszawa – jak znaleźć odpowiedni ośrodek psychoterapii na psychoterapię indywidualną lub grupową?

Warto pamiętać o tym, że o pomoc psychoterapeuty możemy ubiegać się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, w poradniach które mają podpisaną umowę z NFZ. Tam będziemy leczyć się za darmo. Jeśli jednak chcemy udać się do prywatnego gabinetu psychoterapii będziemy musieli za taką terapię zapłacić. Gabinety psychoterapii mogą oferować nam różny zakres usług. Mogą specjalizować się na przykład w terapii uzależnień, terapii małżeńskiej bądź psychologii dziecięcej. Szukając odpowiedniego gabinetu psychoterapii warto zasięgnąć opinii internautów i zobaczyć, które gabinety psychoterapii w Warszawie czy innym mieście są przez nich polecane (jak np. https://terapianastroje.pl/).

W takich miastach jak Warszawa, psychoterapia jest łatwo dostępna. W mniejszych miastach niestety z dostępem do takich usług jak psychoterapia indywidualna jest dużo trudniej. Wtedy można zastanowi się nad skorzystaniem z innowacyjnej usługi, jaką jest psycholog online. Wiele gabinetów, szczególnie w czasie pandemii świadczyło usługi z zakresu psychoterapii i psychologii zdalnie – za pośrednictwem Internetu. Nie jest to terapia w pełni równoważna z tradycyjną, relacja terapeutyczna jest utrudniona, jednak w wielu przypadkach może być lepszym rozwiązaniem niż żadna, szczególnie jeśli czas gra rolę. 

Psycholog dzieci, specjalista psychoterapii uzależnień – na co zwracać uwagę wybierając gabinet psychoterapii?

Jak już wspominaliśmy, bardzo ważne są opinie na temat konkretnego ośrodka psychoterapii. Z drugiej strony ważna jest także specjalizacja. W zależności od tego kto potrzebuje pomocy, takiej poradni powinniśmy szukać.

Jeśli chodzi o dzieci, pomocy psychologicznej możemy szukać zarówno w poradniach psychologicznych przyszkolnych, jak i w prywatnych gabinetach psychologicznych. Psychologowie dziecięcy zajmują się różnymi grupami schorzeń u dzieci – zaburzeniami osobowości, uzależnieniami od Internetu czy problemami z rówieśnikami bądź hejtem. Niestety coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy psychologów oraz psychoterapii i bynajmniej nie chodzi tutaj o złe warunki domowe czy patologiczną rodzinę. Mówiąc najprostszym językiem, dzieci są coraz bardziej obciążone i zagubione, stąd ich częste wizyty u psychologa. Jednak im wcześniej wyłapiemy jakimś problem, tym szybciej będziemy mogli pomóc naszemu dziecku. Psychoterapeuta dzieci to bardzo potrzebna i oblegana specjalizacja.

W przypadku dorosłych potrzebujących psychoterapii dużym krokiem jest już przyznanie się do tego, że takiej psychoterapii potrzebujemy. Kolejne etapy są już łatwiejsze, kiedy znajdziemy odpowiedni, polecany przez innych pacjentów, ośrodek. Wtedy specjalista po pierwszej rozmowie powie nam, czego możemy się spodziewać, jak nasza psychoterapia będzie wyglądać i czy rzeczywiście takiej psychoterapii potrzebujemy. Aby znaleźć gabinet psychoterapii spełniający nasze wymagania, możemy również skorzystać z Internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „psycholog Warszawa”, „psychoterapia dzieci”, „centrum psychoterapii” i przeanalizować oferty różnych psychologów i psychoterapeutów.

Dodaj komentarz