Od czego zacząć przygodę z haftowaniem? Garść praktycznych porad

Coraz częściej powracamy do prac ręcznych. Co więcej, przedmioty czy dekoracje wykonywane tzw. metodą hand- made stały się niezwykle cenione i drogocenne w dzisiejszych czasach. Haftowanie jest jedną z najbardziej popularnych form rękodzielniczych, przy pomocy której powstaje wiele, niezwykle ciekawych i różnorodnych wyrobów artystycznych. Od czego zacząć przygodę z haftowaniem? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Rodzaje haftu- od której techniki warto zacząć?

Zanim zaczniemy swoją przygodę z haftowaniem, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z jego rodzajami, by wybrać dla siebie najwłaściwszy kierunek nauki. Najbardziej popularnym, najprostszym jest haft krzyżykowy. Popularny jest także haft gobelinowy, zwykły, angielski, wstążeczkowy, tamborkowy i wiele innych.

Oprócz tego, ze względu na inną klasyfikację, wyróżnić możemy również haft:

  • Nakładany,
  • Ażurowy,
  • Wypukły,
  • Płaski. 

Rodzaje haftu różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem, jak również stopniem trudności. Ogromna część rękodzielników rozpoczyna swoją przygodę od haftu krzyżykowego, by wraz z rozwojem własnych umiejętności próbować innych jego rodzajów i technik. To haft, który jak sama nazwa wskazuje, polega na stawianiu na kanwie krzyżyków. Jedna kratka na kanwie odpowiada jednemu krzyżykowi. Jeśli zaś jesteśmy miłośnikami nowoczesności, warto postawić na haft tamborkowy, który pozwala na zachowanie wolności twórczej. 

Na samym początku obcowania z rękodziełem i haftem, warto wybierać skromnych rozmiarów wzory. To sprawi, że będziemy mogli poćwiczyć swoje umiejętności stawiania krzyżyków, poczuć właściwe napięcie muliny, by w następnym kroku przejść do większych, bardziej wymagający wzorów, które będą cechować się wysoką jakością wykonania. 

Materiały i przydatne akcesoria do haftowania 

Do haftowania niezbędne będą takie materiały jak kanwa, muliny oraz igły. To trzy podstawowe przedmioty, które będą nam potrzebne. By jednak móc cieszyć się wygodą podczas haftowania oraz wysoką jakością uzyskanych gotowych wyrobów rękodzielniczych, warto wyposażyć się także w:

  • Tamborek, a więc okrągłe, najczęściej drewniane kółko, w które wkładana zostaje kanwa, którą możemy w łatwy sposób naprężyć,
  • Nożyczki, które umożliwiają precyzyjne przecięcie muliny, wstążek czy nici,
  • Ołówek bądź mazak zmywalny, który pozwoli nam nanosić na kanwę dowolnie wybrane wzory bądź oznaczenia.

Na szczególną uwagę zasługuje kanwa. Dostępna jest w bardzo wielu kolorach, jednak najbardziej popularną jest biała wersja kolorystyczna. Co więcej, możemy wybierać kanwę lnianą, która pozwala na uzyskanie naturalności czy efektu boho. Kanwa dostępna jest także w wielu gęstościach. Do najbardziej popularnych 14 tc oraz 16 tc. Możemy także wybrać modele z nadrukowanym, gotowym wzorem, co wyeliminuje konieczność liczenia wzoru i przenoszenia go na kanwę. Ciekawym rozwiązaniem jest gotowy zestaw do haftowania, zawiera on wszystko co potrzebne, aby zacząć przygodę z dziewiarstwem.

Jakie produkty stworzymy przy pomocy haftu?

Haftując, przede wszystkim możemy tworzyć doskonałe, własnoręcznie wykonane obrazy o różnorodnej, dowolnie wybranej tematyce. Oprócz tego wyhaftowane elementy możemy zamieszać m.in. na:

  • Odzieży, zdobiąc koszulki czy jeansy,
  • Akcesoria odzieżowe, takie jak rękawiczki, czapki, szale, apaszki,
  • Bieżniki i obrusy,
  • Poduszki dekoracyjne,
  • Pościel

i wiele innych. Haftowane elementy możemy zamieszczać np. na własnoręcznie robionych zakładach do książek, dekoracyjnych pudełkach, ozdobach świąteczny takich jak bombki, ręcznie wykonywanych kartkach okolicznościowych oraz wielu innych. Kanwa doskonale komponuję się z wieloma, różnorodnymi materiałami, takimi jak papier, filc, bawełna i inne. 

Haftowanie, oprócz tego, że pozwala na stworzenie niezwykle ciekawych produktów bądź udekorowanie wielu elementów, dodatkowo jest formą rękodzielniczą, która nie wymaga sporych nakładów finansowych. Na sam początek wystarczającym będzie zakup podstawowych elementów, które całkowicie zaspokoją wymagania osób zaczynających swoją piękną, wciągającą przygodę z haftem. 

Dodaj komentarz