Ekogroszek – zalety, piec i cena

Kryzys energetyczny czy nie, dom ogrzać trzeba. Ekogroszek jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w Polsce. Dlaczego tak wiele osób ceni sobie tę formę opału? Jakie są jego zalety i jak działa piec? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Zalety ekogroszku

Pozytywna ocena konsumentów wynika między innymi stąd, że tani ekogroszek dobrej jakości jest stosunkowo łatwo dostępny. Można go zamówić choćby w internecie (grzejemnieto.pl) i przy okazji otrzymać darmową dostawę na terenie całego kraju. Poza tym ekogroszek charakteryzuje się wysoką kalorycznością. To po prostu bardzo wydajne paliwo do ogrzania domu jednorodzinnego lub nawet dużych zakładów przemysłowych. Dzięki swoim właściwościom ten materiał może uzyskać wysoką temperaturę przy bardzo niewielkiej ilości energii. Co więcej, ekogroszek przez dłuższy czas utrzymuje ciepło. W związku z tym długie zimowe noce pochłaniają mniej opału, niż to się dzieje w przypadku innych rodzajów paliwa. W rezultacie powstaje czysta oszczędność.

Dużą zaletą ekogroszku jest także jego wpływ na środowisko. To w gruncie rzeczy przerobiony węgiel, który wcześniej został precyzyjnie wyselekcjonowany. Chodzi między innymi o kompozycję chemiczną. Klasyczny węgiel kamienny często zawiera pewne ilości siarki, które nie są zbyt przyjazne dla środowiska. W ekogroszku zaś znajdziemy minimum, a czasami wręcz w ogóle zabraknie w nim siarki. Nie bez znaczenia jest także popiół. Ekologiczny węgiel, jak niekiedy nazywa się ekogroszek, wytwarza go w bardzo małych ilościach. W związku z tym emisja CO2 do atmosfery jest bardzo ograniczona. Takie właściwości są możliwe ze względu na sposób produkcji. Wyselekcjonowany surowiec podlega między innymi procesom przesiewu i spiekania.

Produkt finalny to również drobne ziarna, które łatwo jest pakować i magazynować w kotłowni. Ładowanie do podajnika pieca również nie sprawia problemu. W gruncie rzeczy nie trzeba nawet podnosić worka, ponieważ grudki są lekkie i można je przerzucać łopatką w większych ilościach.

Ekogroszek workowany

Ekologiczny groszek węglowy jest pakowany w worki po 25 kg. To optymalne rozwiązanie, które sprawdza się podczas transportu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ekogroszek w workach łatwo jest magazynować w piwnicy lub w jakimkolwiek innym miejscu tak naprawdę. Kupując opał na stronie grzejemnieto.pl, można liczyć na solidne opakowanie. Będzie odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Pół tony ekogroszku to 20 worków, tona to 40. Pakunki można przetrzymywać na paletach lub je równomiernie układać wedle uznania.

Piec do ekogroszku

Piec to właściwie kolejna zaleta ekogroszku. Jest bowiem mocno zautomatyzowany. Obsługa ma charakter minimalny. Inteligentny piec sam pobiera paliwo z podajnika i podtrzymuje temperaturę. Komputer kontroluje nawiew oraz spalanie, aby móc utrzymać stały poziom ciepła. Co więcej, piec często obsługuje również podgrzewanie wody użytkowej. Wystarczy raz ustawić odpowiednie parametry i maszyna będzie do nich dostosowywać swoją pracę. Oczywiście takie urządzenie jest wyposażone w stosowną sygnalizację dźwiękową. Alarmy uruchomią się w razie problemów albo w sytuacji, gdy zacznie brakować materiału w podajniku. Piec na ekogroszek workowany siłą rzeczy potrzebuje więcej miejsce ze względu na podajnik właśnie. Posiada ponadto silnik, który wymaga należytej konserwacji.

Ekogroszek cena

Wiele zależy od jakości produktu i sytuacji rynkowej. W grę wchodzi również podatek akcyzowy, który dotyczy części firm. Można też zamówić paletę mieszaną. W związku z tym ekogroszek nie ma jednolitej ceny. Aby sprawdzić najbardziej aktualne szczegóły, trzeba udać się na stronę grzejemnieto.pl.

Dodaj komentarz