Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania dostawcy energii dla firm?

Walka o pozycję na rynku

Wiele firm poszukuje możliwości obniżenia kosztów energii elektrycznej. Jest to związane ze stałym wzrostem cen za prąd, jaki jest odnotowany w Polsce i na całym świecie. W związku z tym warto zainteresować się ofertami, które są prezentowane na stronach internetowych różnych dostawców energii.

Tania energia dla firm w wielu przypadkach decyduje o pozycji rynkowej przedsiębiorstwa. Jeśli podczas produkcji wykorzystywana musi być duża ilość energii elektrycznej, jej koszt wpływa bezpośrednio na cenę gotowego produktu. Zużycie prądu można ograniczać poprzez montaż energooszczędnych urządzeń, zawsze jednak istnieje minimalna ilość energii, jaka musi zostać wykorzystana. Biorąc pod uwagę stały wzrost kosztów, energia dla firm dopiero rozpoczynających swoją działalność może decydować o ich przetrwaniu na rynku. Na szczęście w Polsce energia dla firm jest oferowana przez wielu dostawców i stosunkowo łatwo można wybrać ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Rozliczenia za zużytą energię

Energia dla firm jest rozliczana na podstawie stałej opłaty handlowej, cen określonych w cenniku oraz danych pomiarowych świadczących o zużyciu prądu. Podane ceny energii zawierają podatki obowiązujące w Polsce z wyjątkiem podatku od towarów i usług. Szczególną uwagę należy zwrócić na opłatę handlową, która jest naliczana za każdy rozpoczęty miesiąc dostawy prądu. W związku z tym energia dla firm to nie tylko koszt zużytych kWh, ale także dodatkowa opłata, która naliczana jest niezależnie od dnia miesiąca rozpoczęcia dostawy prądu. Opłata handlowa jest również naliczana w sytuacji, gdy klient wnioskuje o dodatkowe rozliczenie do dostawcy energii. Wysokość stawki jest wtedy równa cenie opłaty handlowej za jeden okres rozliczeniowy.

Wykorzystanie notowań giełdowych

Energia dla firm na giełdzie może zmieniać swoją wartość w bardzo dynamiczny sposób. Niektóre firmy pozwalają jednak na zawarcie rozbudowanej umowy o dostawę prądu, która będzie uwzględniać notowania giełdowe. W sytuacji, gdy cena uzyskuje wysoki poziom, można korzystać z mechanizmu stałej stawki w całym okresie obowiązywania umowy. Natomiast jeśli cena energii spadnie, rachunki mogą być niższe dzięki wykorzystaniu mechanizmu Rynku Dnia Następnego. Pozwala on na kupowanie energii wykorzystanej w następnym dniu z równoczesnym zachowaniem ceny z dnia poprzedniego. Dzięki temu energia dla firm może być rozliczana na podstawie z góry znanych stawek i przedsiębiorcy mogą swobodnie dostosowywać zużycie prądu do aktualnie obowiązującej ceny.

Dodaj komentarz